Kaip parašyti gerą ir skaitomą SEO tekstą

Pamokymai skirti tiek rašytojams, tiek klientams, rašantiems tekstus patiems. Aišku SEO konsultantai irgi gali pasiskaityti.

Žemaičiai turi tokį gerą, bet primirštą posakį – “vienam nusilenksi, kitam subinę atsuksi” (kalba netaisyta). Būtent tokia situacija itin dažna SEO versle, ypač kalbant apie svetainės tekstus.

Ko reikia, norint gauti palankumą iš Google?

Yra Auksinės SEO taisyklės – raktiniai žodžiai turi sutapti su puslapio tema ir turiniu, teisingai apipavidalinamas tekstas, kuriame minimas raktinis žodis ir t.t. Visa tai yra SEO tekstų reikalavimai, kurių primygtinai rekomenduojama laikytis.
Bet yra viena rimta problema: reikalavimų raktažodžių apiforminimui laikantis, tekstas dažnai paruošiamas nesklandus, nelabai patrauklus. Klientas, skaitydamas tokį „teisingą“ tekstą nebūna labai sužavėtas, o kartais tiesiog akivaizdžiai matosi, kad tekstas parašytas Paieškai, o ne realiam žmogui.

„Pingvino“ pagrūmojimai ir „Pandos“ pamurksėjimai buvo apie kokybišką turinį, kuris publikuojamas ne kažkur, o savoje interneto svetainėje. Aišku, rekomenduojama rašyti visų pirma gyviems žmonėms, o ne paieškos robotukams. Reikia aiškiai pasirinkti, kas svarbesnis – Google, ar lankytojas.

Lankytojas yra Nr. 1.

Ne Google perka Jūsų prekes ir paslaugas. Paprastas lankytojas perka, todėl jam ir turi būti rašomi tekstai.  Net jei Jūsų svetainėje yra 3 puslapiai – Apie mus, Paslaugos ir Kontaktai, tekstai turi būti paruošti kaip įmanoma patraukliau klientui, tačiau nereiktų pamiršti ir Paieškos. Yra tekę matyti tekstų, kurių Title ir URL byloja esant vieną tema, tačiau visame tekste ta tema nepaminima nė karto. Kaip paieškos robotui suprasti, apie ką puslapis, jei Title – apie batus, o tekstas – apie ratus?

Tai nebūtinai yra kažkoks SEO triukas, tiesiog tekstų rašytojas stengėsi kaip geriau skaitytojui, o SEO specialistas prie teksto nelindo, bet visus kitus atributus surašė griežtai pagal raktažodžių analizės rezultatus. Kaip rasti aukso vidurį tarp SEO teksto ir normalaus teksto lankytojui?

Pateiksime keletą patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, ruošiant tekstus (reikalaukite to iš savo rašytojo, bet kartu pasikonsultuokite su savo SEO specialistu).

patarimas.Vardininkas yra karalius

Atsimenate linksnius iš mokyklos? Vardininkas – Kas?, Kilmininkas –  Ko? Naudininkas – Kam?.. Lietuvių kalba yra gana sudėtinga, lyginant su germanų kalbomis – anglų, vokiečių. Dėl to dažniau tekste vartojamas ne Vardininkas, o Kilmininkas ar Galininkas (Ką?). Pavyzdžiui, dažniausiai naudojamos tokios reklaminio teksto konstrukcijos „mūsų statybos paslaugų kokybę užtikrina…“, „siūlome kokybiškas langų montavimo paslaugas“. Bėda ta, kad Kilmininko ir Galininko niekas neieško, į Paieškos laukelį vedamas Vardininkas – „statybos paslaugos“, „bulvių virimas“.

Naudokite vardininką dažniau ir tekstas bus puikus tiek SEO atžvilgiu, tiek skaitytojui. Norint vartoti Vardininką organiškai, reikalingas platesnis tekstas.

patarimas. Laviruokite teksto apimtimi

Optimali paslaugos aprašymo apimtis yra 200-400 žodžių. Tai beveik visas Wordo puslapis 11 ar 12 šrifto dydžiu. Kodėl būtent tiek? Gal daugiau yra geriau? Google robotui gal ir geriau yra didesni tekstai, tačiau nepamirškime, kad rašome skaitytojui, o ne programai. Skaitytojas turi tam tikrus skaitymo įpročius, kurie gali būti lemtingi. Skaitytojas teksto pradžioje tikisi pamatyti esmę. Jei ji sudomins – skaitys toliau. Jei ne – praleis ir eis kitur.

Internete esmę galima išdėstyti nebūtinai pradžioje, svarbu ją tinkamai paryškinti. Jei tekstas bus labai ilgas, paryškintas tekstas „ištirps“ visame puslapyje. Puslapį patraukus žemyn ir pamačius, kad teksto dar labai daug, jis monotoniškas, lankytojas praras norą toliau skaityti ir užvers puslapį. Tikslas nepasiektas, preke ar paslauga klientas nesusidomėjo, kitą dieną negrįš… Dėl to ir rašomi gana neilgi, bet išsamūs tekstai.

patarimas. Skaitytojas skaito tik vieną puslapį, tad pateikite visą reikalingą informaciją

Atėję iš Paieškos lankytojai viename puslapyje turi matyti viską – kontaktus, ieškotos prekės ar paslaugos aprašymą, bendrinę informaciją, atsiliepimus, panašias prekes ar paslaugas, šiek tiek informacijos apie įmonę. Štai čia yra puiki proga pateikti visą reikalingą informaciją vienoje vietoje.

Tai ypač pravartu, kai paslauga ar prekė gali būti apibūdinama 2-3 sakiniais, o tai yra apie 100-150 žodžių – per maža apimtis. Štai čia galima vėl grįžti prie Vardininko, kurį taip nesunku panaudoti aiškinamojo pobūdžio tekstuose – „mūsų įmonė dar teikia tokias paslaugas, kaip bendrosios statybų paslaugos, plastikinių langų montavimas…“. Suteikite vienam tekstui tikslą ne tik aprašyti teikiamą paslaugą, bet ir paaiškinti pirmą kartą apie ją sužinojusiems.

patarimas. Eksperto tonas

Tekstus apie paslaugas galite rašyti pasirinkdami įvairias schemas. Viena tokių schemų – padalinimas į dvi dalis pagal skirtingas auditorijas. Dalis skaitytojų – išmano apie Jūsų produkciją ir paslaugas, jiems reikalingas tik fakto patvirtinimas, kad Jūs tas paslaugas teikiate. Kita dalis skaitytojų apie paslaugas išmano labai nedaug, dėl to tikisi, kad jiems žmoniškai bus paaiškinta, kas sudaro „statybos paslaugas“, arba kaip vyksta „langų montavimas“. Ekspertams užtenka paslaugą apibūdinti vienu sakiniu, plačioji masė pasiruošusi skaityti, o gal net ir atsispausdinti tekstą. Prisiminkime, kad mums teksto reikia daug, be to jame turi būti vardininkas, kuris paprastai naudojamas aiškinant „kas tai yra“…

Turime puikią terpę pasireikšti ir parodyti, kad esate savo srities žinovai ir profesionalai, nesvarbu, kad įmonė įkurta vos prieš pusmetį, ir neišeina pasigirti dešimtmete patirtimi. Paprastas skaitytojas Jumis patikės kaip ekspertu. Iš eksperto perkama ir už didesnę kainą, nei iš eilinio prekeivio.

patarimas. Suteikite naudos ir vertės

Kadangi jau esate ekspertas ir puikus žinovas, reikia duoti skaitytojui ir tai, kuo jis apsidžiaugs – tam tikros vertės. Tai padaryti nėra labai sudėtinga. Tereikia paimti 3 problematiškus atvejus, kuriuos jūsų produktas ar paslauga nesunkiai išsprendžia ir aprašyti rekomenduotinus sprendimo būdus. Kitaip tariant – pateikti nemokamą konsultaciją. Šalia paaiškinimo apie paslaugą, 5 patarimų skilties, keletas „case study“ tipo atvejų atrodys labai patraukliai.

Google SEO guru dažnai kartoja, kad labiausiai vertina nuorodas, kurios gaunamos organiškai – t.y. neprašant žmonių jomis pasidalinti, neskatinant jų už pinigus ar kitas paslaugas. Su tokia informacija rizikuojate greitai papulti ir į Supermamų forumus, ir į Facebooką ir į kitas bendruomenes bei tinklaraščius.
Taigi nušaunate iš karto tris zuikius –
  1.  Pamaloninate Google ilgu tekstu su reikiamais raktiniais žodžiais;
  2.  Skaitytojui suteikiate reikalingą ir naudingą informaciją apie savo siūlomą prekę ar paslaugą;
  3.  Paskatinate lankytoją dalintis jūsų turiniu.

Ar įgyvendinti šiuos penkis dalykus savo tekstuose yra sudėtinga? Taip, ši užduotis ne iš paprastųjų, nes paruošiant gerą tekstą dalyvauja mažiausiai trys žmonės – teksto rašytojas, paslaugą išmanantis ekspertas ir SEO specialistas.

Kartais dar papildomai dalyvauja ir pardavimų vadybininkas, nes jo tikslas – padaryti tekstą parduodančiu. Tiesa, kartais rašytojai turi SEO žinių, tad SEO specialistas yra reikalingas tik kaip bendras konsultantas. Ar tai brangu? Teksto rašymas nėra labai brangus, brangesnis yra laikas, sugaištamas tą tekstą koreguojant ir šlifuojant iki tobulumo.

Rezultatas džiugina visus – ir Paiešką, ir skaitytoją, ir įmonę, kuri gauna daugiau užsakymų ir naujų klientų.

Straipsnio autorius – Marius Kuitniauskas