12 svarbiausių pamokų pradedančiajam verslininkui
Straipsnio turinys:
Pirmieji metai visada patys sudėtingiausi.
Pirmieji metai grįžtant į formą. Pirmieji metai mokantis kalbos. Pirmieji metai po skyrybų.
Mums tai buvo pirmieji metai po mūsų kompanijos „Rype“ paleidimo į rinką. Nors man tai buvo nebe pirmas verslas, dėl šito nebuvo lengviau. Jūs aukojate laiką, kurį galėtumėte praleisti su artimaisiais. Vietoj to, jūs keliatės 3 valandą nakties dėl jus kankinančių abejonių, o vėliau dirbate iki vidurnakčio su mintimi, kaip jūsų darbo vaisius pakeis pasaulį.
Ir tai privalo būti sunku, nes atsidavimas įkuriant startuolį yra didžiulis. Kasdien gauname atsiliepimų iš įvairių pasaulio kampelių, iš žmonių, kuriems patinka mūsų produktas, dirbame prie naujos koncepcijos ir išmokstame per 12 mėnesių to, kam galėtume sugaišti 5 metus.
Tai begaliniai amerikietiški kalneliai su visa jų ekstaze, skausmu ir pilnatvės jausmu – dažnai tai vyksta vienu metu. Būtent dėl to mes visomis jėgomis stengiamės parodyti jums tai, kas paslėpta mūsu verslo užkulisiuose. Parodyti, į ką, iš tikrųjų, panašus verslas ir pasidalinti pamokomis, kurias mes įsisavinome per tuos metus.
Štai 12 mūsų patarimų.
1. Abejokite savo Status quo.
Vienas mano mėgstamiausių klausimų yra: „Kas būtų, jeigu daryčiau viską atvirkščiai kažkuriuo laiko periodu?“. Šis klausimas padeda suprasti du dalykus: 1) susimąstyti, ar tradicinis kažkokio darbo įgyvendinimas, iš tikrųjų, yra geriausias, ar tiesiog žmonės priprato taip daryti; 2) rasti praktinę išeitį – patikrinti savo teoriją, be didesnio laiko gaišimo.
Mūsų darbo pradžioje mes neturėjome jokio supratimo, kad mokymo modelis (ypač kalbų) gali būti taip modernizuotas. Jeigu nesuabejotume savo Status quo, „Rype“ šiandien neegzistuotų.
2. Nekreipkite dėmesio į smulkmenas.
Kai įkuriate naują verslą, kažkas gali eiti ne taip, kaip jums to norėtųsi. Pasakyčiau, kad beveik viskas eis ne taip. Bet kai tik atsistosite ant kojų, saulė vėl sušvies ir jūs tai pastebėsite. Pasaulyje, kur jūsų darbas – gesina gaisrą po gaisro, jums reikia išmokti nekreipti dėmesio į mažus dalykus ir koncentruotis ties dideliais.
3. Nesistenkite būti populiariausiais.
Vaikystėje mes visi troškome būti populiariausias – mergaitėmis ir berniukais, kuriems lengva susidraugauti ir kurie visiems patinka. Mes supratome, kad versle (bent jau mūsų), viskas turi būti atvirkščiai.
Kai pradėjome, mums reikėjo apibrėžti pozicionavimo strategiją rinkoje. Žinojome, kad esamos programėlės yra labai brangios, tas ir sukurdavo sunkumų tiems, kas norėjo mokytis kalbų. Alternatyva tapo: pigių instrumentų naudojimas neprarandant kokybės ir baigtinio rezultato.
Norėjome tapti aukštos kvalifikacijos prekės ženklu, ne asocijuojamu su aukštomis kainomis. Priėmę tokį sprendimą, pasistengėme izoliuoti save nuo tu, kas nori pigių arba nemokamų sprendimų, taip pat nuo tu, kurie yra pasiruošę mokėti tūkstančius dolerių už mokymąsi.
Abu sprendimai yra perspektyvūs, tiesiog, tai ne mūsų.
4. Niekam neįdomu, ką jūs parduodate.
Tai verta pakartoti. Niekam neįdomu, ką jūs parduodate, išskyrus jūsų mylimiausią mamytę, aišku. Viskas, kas rūpi kitiems žmonėms – jų asmeniškos problemos ir tai, kaip jūs galite jas išspręsti.
Iš pradžių mes padarėme klaidą pateikiant sprendimą, kurį atnešėme į rinką. Mūsų niekas nesiklausė. Po to, mes papasakojome žmonėms, kodėl įkūrėme „Rype“, apie mūsų kelio pradžią, logotipo koncepciją ir esamų sprendimų neefektyvumą. Ir tai pritraukė daug žmonių prie mūsų produkto.
5. Sunkumas žudo verslą (ir pasaulį).
Daugelis dalykų esančių mūsų gyvenime, kur kas sudėtingesni, negu to reikia. Yra daug sunkumų, kuriuos mes patys sau sukuriame. Mes pripratome, kad problemos reikalauja kompleksinių sprendimų.
Dažniausiai, taip nėra. Jeigu leisite sau atsitraukti ir pamatyti viską didesne perspektyva, pamatysite, kad paprasčiausi sprendimai, beveik visada yra patys geriausi.
6. Ištraukite save iš darbo.
Kai atsiduodate kažkam visa savo širdimi ir siela, labai lengva papulti į spąstus ir viską daryti savarankiškai. Micheael Gerber, knygos „V-mitas“ autorius, vadina tai darbu versle, nors jūs turite dirbti ties verslu.
Aš vis dar kartais kovoju su šituo, bet besivystantis verslas reikalauja labiau protingų ir išmanančių žmonių, negu esate jūs patys. Kitais žodžiais, jums reikia stengtis ištraukti save iš darbo.
7. Kaip apsidrausti?
Tai mano mėgstamiausia Richardo Brensono pamoka. Nors šis žmogus atrodo tikras avantiūristas, mėgstamiausias jo patarimas verslininkams – visada apsidrausti nuo rizikos. Pavyzdžiui, kai Brensonas paleido Virgin Airlines, jis sudarė susitarimą su Boeing, kad jam nepasisekus, jis galės grąžinti visus lėktuvus. Tuo metu tai buvo neįsivaizduojama, bet jis rizikavo tūkstančiais dolerių vietoj milijonų.
Esmė ne tame, kad apsisaugoti nuo visos rizikos, o tame, kad apskaičiuoti ją. Pirmas gali sužlugdyti jūsų verslą, o antras – pakeisti jį visam laikui.
8. Likite savo kelyje.
Kai Oprah Winfrey buvo savo karjeros viršūnėje, jai visada tekdavo priminti savo komandai: reikia užsiimti savo reikalais, o ne stebėti tai, ką daro konkurentai. Jeigu žirgų lenktynių metu jūs visąlaik stebite lenktynininkus paskui jus, jūs tikrai atsiliksite dėl to, kad esate išsiblaškę ir pralaimėsite, jeigu jau atsilikote. Mes visada primename savo komandai: reikia likti savo kelyje, galvojant apie klientus, o ne apie konkurentus. Viskas kita ateis kartu.
9. Leiskite jiems voliotis žolėje (kartu su jumis).
Naujų komandos narių mokymas ir adaptacija – tai, ką mes stengiamės optimizuoti. Mes toli nuo tobulumo, bet jau supratome, kad leisti jiems pasivolioti žolėje, dažnai geriau, negu susitvarkyti su mirko valdymu.
Voliotis žolėje reiškia daryti nedideles klaidas, kurios lengvai išsprendžiamos ir nepadaro didelės įtakos klientams arba kompanijai. Paliekant vietos mažoms klaidoms, mes gauname laisvesnę komandą, kuri yra atsakinga už savo darbą.
10. Rinkis skirtumą, o ne sumą.
Rasti daugiau pinigų, resursų ar galimybių – retai būna problemos sprendimu. Kai įkuriate naują kompaniją, pinigų ir resursų dažniausiai ne daug, užtat kūrybiškumo ir paprastumo – net, per daug.
Daryti mažiau, bet geriau – tai įgūdis, kurį reikia tobulinti. Padarėme tai vienu svarbiausių „Rype“ vertybių. Dar, pavyzdžiui, vietoj darbų sąrašo, kuris niekada nepasibaigia, verta vesti sąrašą darbų, kurių nereikia daryti.
11. Sutelkite dėmesį į tai, kas yra jūsų įtakos rate.
Lengva susipainioti tame, ką jūs galite pakeisti ir tame – ko negalite. Antro problema yra tai, kad jūs negalite to kontroliuoti. Kažkas blogo vis vien įvyks, jeigu tai nėra jūsų įtakos rate ir nusivylimo jausmas nepadės to išspręsti.
Būtent todėl mes rekomenduojame gaišti mažiau laiko išorės faktoriams – pavyzdžiui, tai, ką daro mūsų konkurentai (№8), ir daugiau – vidaus faktoriams: pavyzdžiui, ką mes galime padaryti, kad dar labiau pateisintume klientų lūkesčius.
12. Lengviau nebus.
Lengviau taps, kai…
„Mes gausime tiek ir tiek pelno…“
„Mūsų komandoje bus tiek ir tiek žmonių…“
„Mes prabūsime rinkoje tiek ir tiek metų…“
Po pokalbio su daug sėkmingų verslininkų ir investorių, kurie įkūrė 9-10 įmonių, supranti – lengviau nebus.
Padidinti komandą X žmonių, reiškia prisiimti didesnę atsakomybę už tuos žmones. Vykdyti verslą 5-10 metų reiškia tik tiek: turėti reikalų su dideliu konkurentų skaičiumi, įveikti ekonomines krizes ir visąlaik tobulinti verslą. O pelno padidėjimas X suma tik prideda problemų, išvardytų prieš tai.
Lengviau nebus. Ir neturėtu būti. Tuo momentu, kai jūs pajausite palengvėjimo jausmą, jūs nustosite gyventi pilnavertį gyvenimą.
Lenktynės prasidėjo, ir tai tik pirma mylia.